Raptor Ridge Half Marathon 2011 - Overall Winners  
 
Place Name Gender Bib # Finish Time Age Prize
1 Celestine Arambulo F 12 1:34:16 41 1st Overall Female
2 Serena Lackey F 98 1:41:21 25 2nd Overall Female
3 Mary Nelson F 136 1:43:44 41 3rd Overall Female
1 Jonathan Lopez M 206 1:27:46 30 1st Overall Male
2 joey sutera M 211 1:28:30 34 2nd Overall Male
3 Adrian Garcia M 51 1:29:32 30 3rd Overall Male
Raptor Ridge Half Marathon 2011 - Age Group
 
Results for Age Group Female 19 & Under
Place Name Gender Bib # Finish Time Age Prize
1 Emma Garcia F 53 2:12:29 18 1st Female 19 & Under
2 Rachael Nosewicz F 363 2:20:29 19
Results for Age Group Female 20 - 29
Place Name Gender Bib # Finish Time Age Prize
1 Kim Hale F 63 1:51:19 24 1st Female 20 - 29
2 Ann Armsby F 17 1:51:51 26
3 Emily Schmied F 173 1:53:39 27
4 Amy Ritter F 213 1:54:14 29
5 CATHERINE MARINAC F 118 1:56:03 25
6 Lisa Harris F 67 1:58:35 28
7 K. Maggie Myers F 134 1:59:29 28
8 julie zahurak F 204 2:00:41 29
9 Elizabeth Laquidara F 101 2:01:08 28
10 Carey Donahue F 282 2:02:26 29
11 Belinda Leos F 106 2:03:06 24
12 Christina Trout F 218 2:04:46 28
13 Natalie Stieglitz F 394 2:05:03 24
14 Janelle Louie F 320 2:05:19 27
15 Carla McGirr F 126 2:05:55 29
16 Charlene Bachman F 19 2:06:02 24
17 Joanne Sciara F 175 2:06:33 23
18 Katelyn Barry F 260 2:07:12 24
19 Carrie Faulk F 291 2:07:45 29
20 Natalie Sciara F 386 2:08:10 23
21 Victory Joseph F 310 2:09:32 27
22 Priscilla Malone F 116 2:12:07 23
23 Jaclyn Ravelo F 154 2:13:39 24
24 Creslyn Mason F 355 2:13:42 27
25 Bonnie Widman F 197 2:13:58 25
26 Vanessa Rodriguez F 382 2:16:22 29
27 Casie Kempke F 314 2:16:32 26
28 Jenny Luoma F 112 2:16:56 23
29 Jessica Espinoza F 38 2:19:53 23
30 Stephanie Rivera F 381 2:20:16 28
31 Erica Halfacre F 64 2:24:44 26
32 Janet Easler F 285 2:27:17 21
33 Kelly Pillman F 151 2:28:36 21
34 Karla Cristie Figuracion F 292 2:31:00 23
35 Casey Jenkins F 308 2:33:52 24
36 Tanya Vander Vis F 404 2:37:44 20
37 Elizabeth Rennard F 375 2:38:04 23
38 Anne Rennard F 374 2:40:29 25
39 Bethany Watrous F 410 2:41:46 29
40 Laura Detmar F 280 2:42:11 29
41 Kristen VidalPentecost F 193 2:46:19 28
42 Shauna Salerno F 383 3:03:10 28
43 Heather Vander Vis F 403 3:16:13 22
Results for Age Group Female 30 - 39
Place Name Gender Bib # Finish Time Age Prize
1 Michele Pauley F 150 1:48:33 30 1st Female 30 - 39
2 Julie Murray F 131 1:52:29 32
3 Candice Contet F 33 1:53:04 32
4 Meredith Hoehner F 70 1:56:04 37
5 Erin Sprong F 182 1:58:10 36
6 Nissrine Habhab F 62 2:01:56 36
7 Dara Ditsworth F 216 2:02:50 30
8 Sarah Lemler F 105 2:03:41 37
9 Tiffany Glass Everett F 56 2:03:50 35
10 Maresa Zenner F 205 2:05:57 31
11 Maren Paster F 148 2:06:29 35
12 Bethany Schramm F 384 2:07:41 38
13 Courtney Jasper F 80 2:09:48 33
14 Gabrielle CAUVI F 270 2:10:14 39
15 Leslie Payne F 366 2:12:48 36
16 jennifer esterline F 288 2:15:01 33
17 Monique Gagner F 296 2:15:02 30
18 Christina Simon F 389 2:15:20 32
19 Jessica Mulder F 360 2:16:14 31
20 Heather Kenney F 315 2:16:38 35
21 Karrie Brimhall F 24 2:17:39 33
22 Mandi Makie F 323 2:18:00 36
23 Wanda Bamberger F 259 2:18:10 38
24 Kristine Gillis F 301 2:20:27 36
25 Banafsheh Alai F 2 2:20:53 37
26 Marcy Riordan F 161 2:21:00 34
27 Tara Fulkerson F 295 2:22:05 38
28 Jeanette Ampudia F 7 2:24:46 36
29 Monica Wisler F 412 2:25:55 30
30 Morgan Maltzman F 325 2:26:37 31
31 Susy Galloway F 298 2:27:34 34
32 Rosemary Feliciano F 43 2:28:40 32
33 Darcy Tehero F 401 2:29:11 35
34 Tracey VanSteenhouse F 405 2:30:48 37
35 Jacqueline Craddock F 276 2:30:52 39
36 Shelley Brown F 266 2:35:33 32
37 Analisa Orta F 364 2:36:20 30
38 Jill Badousek F 257 2:41:47 36
39 Cynthia Loh F 110 2:46:11 31
40 Denise Coughlin F 275 2:46:54 30
41 Michelle Sanderson F 414 2:46:55 31
42 GEETHA SHANKAR F 388 2:51:47 39
43 Amber Kettle F 316 3:03:08 30
44 Stephanie Smith F 391 3:14:57 34
Results for Age Group Female 40 - 49
Place Name Gender Bib # Finish Time Age Prize
1 Roseann Parry F 146 1:44:27 45 1st Female 40 - 49
2 Lisa Anderson F 9 1:49:05 46
3 Jennifer McDaniel F 124 1:56:14 42
4 Sheli Lachel F 97 1:58:59 47
5 Marina Field F 44 2:02:24 41
6 Debra Jackson F 76 2:04:33 45
7 Elizabeth Alfano F 4 2:07:40 43
8 Rachael Smithey F 179 2:13:10 48
9 Rose Palmer F 144 2:14:49 45
10 nicole gorton F 57 2:14:56 43
11 Tamara Norton F 362 2:16:03 48
12 Jennifer Collins F 273 2:17:00 43
13 Tina Stillions F 395 2:17:45 49
14 BASSIMA HALIM F 65 2:19:06 42
15 Christine Gaasch F 48 2:21:36 44
16 Kristina Watson F 411 2:21:49 41
17 Bonnie Franklin F 293 2:21:54 42
18 Jody Ricks F 379 2:22:59 45
19 susan retonel F 376 2:29:10 40
20 satchid taylor F 400 2:31:34 40
21 Jeanne Walters F 408 2:31:56 47
22 Monica La Dell F 317 2:37:29 42
23 Carolyn Jones F 85 2:40:00 48
24 Daun Bahr F 258 2:50:23 43
25 Andrea Braxton F 263 2:52:06 45
26 LaDawn Allen F 254 2:52:07 48
27 Roberta Imbimbo F 306 2:54:37 48
28 Sophie Visonneau F 406 2:55:00 48
29 Diana Delmege F 279 2:57:46 46
30 Ana Popoca-Logue F 369 3:07:12 45
Results for Age Group Female 50 - 59 Prize
Place Name Gender Bib # Finish Time Age 1st Female 50 - 59
1 Marcella Teran F 189 1:52:27 56
2 Fenella Custer F 36 1:57:26 51
3 Brenda Ford F 45 2:08:50 54
4 Christine Dancey F 278 2:13:26 50
5 Tori Taki F 187 2:16:31 55
6 Sandy Zelasko F 413 2:23:33 54
7 Lynn Scozzari F 387 2:25:19 50
8 Tina Breen F 23 2:26:18 55
9 janet alexander F 3 2:28:50 52
10 Cynthia Nosewicz F 139 2:29:23 53
11 tami Evers F 290 2:33:17 51
Results for Age Group Female 60 & Above Prize
Place Name Gender Bib # Finish Time Age 1st Female 60 & Above
1 Cammy Cohen F 272 3:15:39 67
Results for Age Group Male 19 & Under Prize
Place Name Gender Bib # Finish Time Age 1st Male 19 & Under
1 Steven Evers M 40 2:07:21 14
2 Ian Reclosado M 372 3:04:45 18
Results for Age Group Male 20 - 29 Prize
Place Name Gender Bib # Finish Time Age 1st Male 20 - 29
1 John Winter-Nolte M 200 1:33:30 25
2 Bryan Sarg M 170 1:34:44 28
3 Andrew Laskey M 103 1:37:41 27
4 michael confer M 32 1:38:12 27
5 Ryan Thomas M 190 1:40:27 28
6 Michael Gucwa M 58 1:41:18 27
7 Toby Guillette M 59 1:44:14 28
8 Adam Schauer M 172 1:45:17 29
9 andrew poland M 152 1:47:10 25
10 justin lambert M 99 1:48:04 28
11 Anthony Sanders M 169 1:50:06 27
12 Cory Windsor M 199 1:50:32 25
13 Michael Everroad M 39 1:52:15 29
14 William Peterson M 214 1:54:13 27
15 Arthur Jarjisian M 78 1:56:05 28
16 Colin Callahan M 26 1:56:39 20
17 Justin Taylor M 399 1:59:15 24
18 Tony Arkwright M 15 1:59:52 29
19 Christopher Martin M 121 2:04:58 24
20 Gian Carlo Parico M 145 2:06:09 23
21 william reyes M 377 2:09:32 29
22 Shelby Lemler M 104 2:10:03 29
23 Michael Ravelo M 155 2:13:27 27
24 Neal Gadebusch M 49 2:13:53 27
25 matthew Cutler M 277 2:31:12 29
Results for Age Group Male 30 - 39 Prize
Place Name Gender Bib # Finish Time Age 1st Male 30 - 39
1 Randy Lum M 111 1:29:41 31
2 Erik Visnyak M 194 1:33:52 30
3 Patrick McBride M 122 1:35:03 38
4 Scott Gallic M 50 1:37:06 32
5 Dax Ross M 166 1:37:35 38
6 James Li M 107 1:38:05 31
7 Curt Knowles M 92 1:39:13 39
8 Jeremy Culuko M 35 1:39:16 33
9 John Nicoletti M 137 1:39:28 33
10 Brent Freeman M 47 1:42:35 33
11 Paul Marticorena M 119 1:43:18 32
12 Alex Stewart M 184 1:44:03 31
13 Hank Aguilar M 215 1:45:50 36
14 Oren Shaffer M 178 1:46:24 39
15 Josh Price M 153 1:48:19 30
16 Patrick Murray M 132 1:48:58 32
17 Joseph Wong M 201 1:49:22 39
18 Todd Reese M 159 1:49:42 31
19 Harper VanSteenhouse M 192 1:50:45 31
20 Mario Reyes M 378 1:50:56 36
21 Mark Kern M 89 1:51:16 36
22 Josh Garcia M 52 1:51:45 35
23 Sam Spratt M 181 1:52:19 34
24 Brandon Saxon M 171 1:52:21 32
25 Matthew Binder M 21 1:53:28 31
26 cesar salas M 168 1:54:49 37
27 James Nussbeck M 140 1:55:02 30
28 Drew Hotchkiss M 73 1:56:46 34
29 Christopher Burrell M 25 1:56:52 35
30 Isaac Orta M 141 1:57:02 30
31 Jason Klute M 91 1:57:39 35
32 Andrew Estrada M 289 1:58:27 37
33 Eddie Gumin M 303 1:59:19 37
34 Andrew Zahurak M 203 1:59:42 30
35 Craig Young M 202 1:59:47 39
36 Jose Montiel M 129 2:01:39 34
37 Jason Carpenter M 27 2:02:55 34
38 John Kim M 90 2:03:04 38
39 Jared Gustafson M 60 2:03:22 32
40 MARCO SOTO M 180 2:03:53 37
41 Regan Myers M 133 2:03:54 36
42 Jerry Voelker M 407 2:03:55 32
43 Vince Alvendia M 6 2:04:17 35
44 Matt Johnson M 84 2:04:22 34
45 David Lindsay M 108 2:04:48 37
46 Cordell Falk M 41 2:05:45 35
47 Jason Patryn M 149 2:05:53 38
48 Luke Miller M 358 2:06:13 31
49 Anthony Paster M 219 2:06:29 35
50 Miran Jawdat M 307 2:07:08 36
51 Lisa Sopko M 217 2:07:11 35
52 Christopher Brown M 265 2:08:07 32
53 Jeff Anttila M 10 2:08:17 32
54 Jon Sanregret M 209 2:08:29 32
55 Dan Gutierrez M 304 2:08:40 33
56 Matthew Hoover M 72 2:09:53 33
57 Michael Vitug M 195 2:10:09 30
58 Tyler Johansen M 81 2:11:34 31
59 Tim Hensley M 305 2:11:38 37
60 Graham Peterson M 368 2:12:06 34
61 Ryan Johnson M 83 2:14:48 32
62 David Lopez M 319 2:15:08 38
63 Sean Nakamura M 135 2:15:18 32
64 Sean Mulder M 359 2:16:17 34
65 Nathan Borer M 22 2:16:33 38
66 Christopher Watts M 196 2:17:38 34
67 Eric Waterman M 409 2:18:15 34
68 Shaun Healey M 68 2:18:40 34
69 Brian Mason M 354 2:20:46 31
70 Takuya Akiyama M 253 2:22:54 33
71 Eric Ingersoll M 75 2:27:54 32
72 Colin Morris M 416 2:30:39 36
73 B.J. Schone M 174 2:31:23 32
74 kenneth Tallchief M 397 2:36:12 34
75 Stephen Ray M 156 2:44:06 33
76 Jay Pedersen M 367 2:51:43 31
77 Kevin Bump M 267 3:04:44 39
Results for Age Group Male 40 - 49 Prize
Place Name Gender Bib # Finish Time Age 1st Male 40 - 49
1 Jon Lash M 102 1:34:56 49
2 Robert Hunt M 74 1:38:54 41
3 Jason Strauch M 186 1:39:52 47
4 Robert Martin M 120 1:40:44 45
5 Mike McDaniel M 125 1:41:16 46
6 JOHN KAUFMAN M 87 1:47:46 48
7 Bruce Meister M 212 1:48:16 45
8 Sean McCormick M 123 1:48:37 42
9 Edgar MacBean M 114 1:51:54 41
10 Weldon Thomson M 191 1:53:53 49
11 Douglas Starkey M 183 1:55:26 41
12 Sean Stokes M 185 1:55:52 42
13 Jon Appel M 11 1:57:04 48
14 Tod Reeder M 158 1:57:47 48
15 Brian Cortes M 274 1:58:36 40
16 Matthew Reddy M 157 1:58:59 46
17 Brent Johnson M 210 2:03:18 47
18 Bobby Fredin M 46 2:04:59 43
19 Robert Shackleford M 177 2:07:22 42
20 ATSUYUKI KATSUYAMA M 313 2:07:29 44
21 Brad Grimm M 302 2:07:32 46
22 William LaFoe M 318 2:07:39 45
23 Tony Aranes M 13 2:08:30 45
24 DAN ARENDT M 14 2:10:30 44
25 Ralph Otto M 143 2:10:51 48
26 Mike Haubner M 415 2:11:49 48
27 Kevin Raines M 371 2:13:29 48
28 David Lemos M 207 2:13:31 41
29 ian schwartz M 385 2:13:39 41
30 Jeff Norton M 138 2:13:47 45
31 David Hekel M 418 2:15:16 41
32 Richard Arriaga M 18 2:15:42 47
33 Ron Mahoney M 115 2:16:09 44
34 Jason Erlich M 287 2:17:37 41
35 Sean Callahan M 417 2:24:31 41
36 Brandon Galloway M 297 2:27:35 41
37 brent reman M 373 2:27:53 43
38 Robert Campbell M 269 2:32:46 42
39 David Breitweiser M 264 2:43:30 45
40 Scott Christensen M 30 2:43:38 41
Results for Age Group Male 50 - 59 Prize
Place Name Gender Bib # Finish Time Age 1st Male 50 - 59
1 Greg Wilson M 198 1:30:12 59
2 rainer kurz M 95 1:48:38 51
3 michael anderson M 8 1:50:53 53
4 Norman Kabrick M 86 1:52:53 50
5 Octavio Armas M 16 1:56:38 51
6 larry kutler M 96 1:59:13 58
7 Javier Rios M 162 2:02:23 50
8 Edward Federman M 42 2:02:26 54
9 Bruce Kuecker M 94 2:06:22 52
10 Jeff Coon M 34 2:06:51 53
11 Gregory McAlpine M 357 2:07:56 52
12 Richard Masyczek M 356 2:14:59 57
13 Antonio Melchor M 128 2:15:36 50
14 Rick Tambio M 398 2:20:30 54
15 matthew Heinemann M 69 2:21:20 50
16 Dan Nodalo M 361 2:23:59 55
17 Brad Lousberg M 321 2:29:19 53
18 Khalil Ashtari M 256 2:34:05 58
19 Christopher Lower M 322 2:34:14 55
20 Michael Boblett M 261 2:36:22 58
21 Bill Aaron M 1 2:54:44 55
22 Reza Ghazinouri M 300 2:55:49 54
23 Abdollah Katbab M 312 2:55:58 59
24 Michael Kane M 311 3:18:00 57
Results for Age Group Male 60 & Above Prize
Place Name Gender Bib # Finish Time Age 1st Male 60 & Above
1 Art Smart M 390 2:12:39 68
2 Richard Haas M 61 2:12:50 63
3 Alford Claiborne M 31 2:20:26 67
4 Andrew Loh M 109 2:46:56 62
5 Mark Maltzman M 324 2:46:56 61
6 James Clark M 271 2:48:55 61